en_US
en

All rights reserved. © 2014

 
off
Mobile View
Desktop View
 

Powered By Menemen Belediye Spor Kulübü

TARİHÇE
1220
 


Menemen Belediyespor, İzmir'in Menemen ilçesinde bir futbol takımıdır. 6 sene önce İzmir Amatör Liginden 3. Lige çıkmıştır. Teknik direktörlüğünü Selahaddin DİNÇEL yapmaktadır. 2008-2009 sezonunda, 3. Lige terfi maçlarında tam 4 İstanbul takımını elemiştir. Daha önce 1940'larda kurulan ve 1984-1987 ve 1990-1991 3. Ligde ve 1987-1990 arası 2. Ligde oynayan ve 1992'de kapanan Menemenspor'un devamıdır. 2009 senesinde Menemen İlçe Stadın'da oynanan maçta Aydınspor ve Menemen Belediyespor karşı karşıya gelmiştir. Bu maçta Menemen ile Aydınspor kardeş klüptü. Ama burada kardeşlik önemli değildi. Çünkü hangi takım yenilse idi o takım düşecekti. Bu maçı Menemen Belediyespor maçı 1-0 kazanmış ve Aydınspor 43 yıllık profosyenel futbol liglerinden mahrum etmeyi başarmıştır. Bu maçtan sonraAydınspor kaptanı Kaan Bartu Büyükyıldırım'ın şike yaptığı yönünde iddialar vardı. Tarih Menemen Belediye Spor Kulübü Futbol Takımının 1927 yılında Menemen Türk Ocağı İdman Yurdu adıyla faaliyetine başladığı kayıtlardan anlaşılmakla birlikte, resmi kuruluşu 1942 yılında gerçekleşmiştir. Sarı-Lacivert kulüp 1942 yılından 1983 yılına kadar sürekli İzmir Kazalar arası Amatör kümesinde mücadele verdi. Forma rengini Fenerbahçe'den alan kulübü, Bedri Onat, Nadir Gündüz, Muhattin Hakkı, Nizamettin Bey, Saim Dinçer, Vacip Dolunay ve Halil Uyanık kurdu. O yıllarda Halkevlerinin açılışı ile Sosyal ve Kültürel faaliyetlerine başlayan Menemen Gençlik, bu çatı altında futbol yaşamını başlattı. (şimdiki Kız Meslek Lisesi nin bulunduğu yerde) 10 yıl bu binada, daha sonra eski Devlet Hastanesinin binasında 7 yıl aynı çatı altında kalarak sporun ana temellerini kurdu. 1942 yılında Halkevleri fesh edilince Menemen Gençlik Beden Terbiyesi Teşkilatına dahil oldu ve aradan çok geçmeden de Mahalli Lig kuruldu. O dönemlerde Altay, Altınordu (Altınay),İzmirspor, Karşıyaka, Göztepe, Tirespor ve Bayındır takımları vardı.

Ve bu takımlar Mahalli Lig'de mücadeleye başladılar. Işte Menemen Gençlik bu ligte ilk maçını Altınordu ile yaptı ve maçı 1-1 bitirdi. Maçın hakemi de Hakkı Gürüz'dü. Kulüp Mahalli Lig'de bir maçını da Bayındır Gençlikle yaptı. Bu maçın hakemi de Ali Barçın idi. Karşılaşmayı Menemen Gençlik 2-1 galip tamamladı.

1942-43 sezonunda Altınordu'nun Mahalli Lig şampiyonluğu ile biten ligde Menemen Gençlik üçüncü oldu. Ve Menemen Gençlik uzun yıllar bu küme mücadelesine devam etti. 1950 yılından sonra Mahalli Ligler yeni bir değişimle şekillendirildi. Kazalar bir araya toplandı ve Menemen Gençlik de yeni gurubun takımı oldu. Bu yıllarda Menemen Gençliği, Belediye Nikah Memuru Hasan Cengiz'in maddi ve manevi desteğiyle iç ve dıştaki maçlarda her zaman takımın yanında oldu. Menemen Gençlik 1955 yılında İzmir Kazalararası yarışmada şampiyon oldu. Bu arada Mustafa Yontucu'nun başkanlığında Çetin Ceylan'ın da bulunduğu yönetim Taşhan'da Menemen Güneş Spor Kulübü ismi altında bir kulüp kurdu. Forma rengi Sarı-Kırmızı idi.

Menemen Gençlik 1955 yılında Amatör Küme Şampiyonu olurken ilçede spora karşı sevgi daha da fazlalaştı. Ve o yıl Altay Menemen Gençlik'ten golcü ADNAN'ı transfer etti. Menemen Gençlik o yıl bir de gol kralı çıkarttı. Bu futbolcu ise Çamur Zeki idi. 1956-57 Futbol sezonuna Menemen Kazalararasına 2 takımla Menemen Gençlik ve Güneş Spor ile katıldı. Bu takım ligde 3 yıl dayanabildi ve daha sonra maddiyatsızlıktan liglerden çekildi.

1929 Yılında Spor ile uğraşan Menemenli Gençler...

Izmir Kazalar arasında tek temsilci olarak Menemen Gençlik kaldı. O yıllarda Güneş Spor idarecilerinden Çetin Ceylan'ın girişimleri sonucunda Güneş spor futbolcuları Menemen Gençlik Spor Kulübü çatısı altında birleştiler. 1960-61 sezonu Menemen Gençlik için acılı bir yıldı. O sezon içinde Menemen Gençlik, Armutlu Gençlik ile Menemen'de oynuyordu. Maçta olaylar çıktı ve maçın hakemi tartaklandı. Futbol federasyonu bu olayların ardından Menemen Gençliğe 1 yıl ceza ve Futbolculara ebedi boykot cezası verdi. Bu karar üzerine Menemen Gençlik futboldan bir yıl çekildi. 1962-63 sezonunda çıkan af Menemen Gençliğe yeniden hayat kazandırdı. Yapılan Genel Kurulunda Çetin Ceylan Başkan oldu.

Menemen Gençlik tam 13 yıl İzmir Kazalar arasında mücadele verdi. 1976 yılında İzmir-Alsancak Stadında Narlıdere'yi son maçında 1-0 yenerek ikinci kez kazalararası şampiyon oldu. Ve kupayı müzesine götürdü. Diğer geçen sezonlarda Denizgücü, Tekel gibi güçlü ekipler arasında grup mücadelesi yapan Menemen Gençlik şampiyonluğu kıl payı kaçırdı.

3. LİGE MERHABA !..

1983 yılında Futbol Federasyonu'nun “Genel Kararıyla” 3. lige alınan Menemenspor, Belediye Başkanı İlhami Gürsoy ve Kulüp Başkanı Sabri Karakaş'ın desteği ile yasa gereği 15 milyon teminatın karşılanması için girişimlere başladı. Sabri Karakaş bir bankadan aldığı teminatı Futbol Federasyonuna yatırdı ve Menemenspor da 3.lige alındı. Sabri Karakaş, Ünal Atalay, Osman Üstündağ, Kemal Ülken, Sedat Eryılmaz, Lütfü Eroğlu, ve Hüseyin Ceylan'dan kurulu yönetim, kulübün başında yer aldı. O yıl 3.lig 4.grupta mücadeleye başlayan Menemenspor ligde 3. sırayı alırken şampiyon Manisaspor oldu. İkinciliği ise Akhisarspor kazandı. 1985-86 sezonunda Menemenspor'un Başkanı yine Sabri Karakaş idi. Bu sezonda Menemenspor grubunda çok iyi maçlar çıkardı. Kuşadası Gençlikspor'un Şampiyonluğu ile lig tamamlandı. 1986-1987 futbol sezonunda ise Kadir Menteşoğlu başkanlığındaki Menemenspor, grubunu birincilikle bitirip "Şampiyon" oldu. 1987-1988 sezonunda ise ilk kez mücadele ettiği 2. ligde alt sıralarda kalmasına rağmen kümede kalmayı başardı. O yıl kulüp başkanlığına Halim TOKUL seçildi.

Menemenspor, 1988/89 Futbol Sezonuna Halim TOKUL'un başkanlığında 2.lig C. Grubunda başladı. 2. ligde 2 yıl mücadele ettikten sonra da maddi imkansızlıklar nedeni ile önce 3.lige, sonra 4.lige ve daha sonra da Amatör Kümeye düştü.

2009 yılında 17 yıl aradan sona tekrar 3. lige çıkmayı başaran Menemenspor  şuanda 2. ligde mücadelesine devam ediyor.

1927'den 1996 yılına kadar topraksahada mücadele eden Menemenspor'un sahası 1996 Mayıs ayında yeniden düzenlenerek çimlendirildi.

Menemenspor, diğer spor dallarında da başarılı oldu. Bu güne değin çeşitli kategorilerde faaliyet gösterdi. Menemenspor'un geleceğine dönük Amatör ve Genç Takımı sistemli olarak seçkin hocalar nezdinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Menemen'de herkesin sporla meşgul olması, Salon Sporunun Yaygınlaşması amacıyla 1983 yılında hizmete açılan Menemenspor Salonu tüm Menemenlilerin hizmetine sunulmuştur.

Salonda her türlü spor'u rahatça yapabilecek gençler için teçhizat bulunmaktadır. Bugün ayrıca, Menemen Belediyespor olarak faaliyetini sürdüren Menemenspor'un Teakwan-do ve güreş takımı bölgeler arasında yapılan müsabakalarda küçümsenmeyecek başarılar elde etmiştir. Menemenspor'un kuruluşundan bugüne dek elde ettiği başarıların arkasında daima güçlü yönetimler ve vefakar taraftarların payı büyük olmuştur. Burada 1988 yılında bir trafik kazası sonucunda hakkın rahmetine kavuşan büyük insan Menemenspor eski Başkanlarından Sabri Karakaş'ı da rahmetle anıyoruz. Karakaş'ın Menemenspor'a sağladığı maddi ve manevi yardımların alınan başarılarda büyük payı olmuştur.

Sabri Karakaş'tan bayrağı devralan Kadir Menteşoğlu ve Halim Tokul da Menemenspor'un 2. ve 3. ligdeki mücadelelerinde sağladıkları maddi ve manevi desteklerle Menemen'in spordaki büyük başarılarının arkasındaki isimler olmuşlardır.

Menemenspor'u Teknik Adam olarak çalıştıran isimler arasında Mustafa Özkula, Haluk Güvener, Ayfer Elmaştaşoğlu, Doğan Emültay, Fuji Mehmet, Özer Yurteri ve Erhan Özalp'i özellikle sayabiliriz. MENEMENSPOR'dan yetişip 1. ve 2. lig kulüplerinde top koşturan eski futbolcularımız arasında Adnan (Altay), Aydoğan Aygan (Şekerspor), B. Zafer (Galatasaray), Fikret (Altay) ve Feyzi Kezan (G.S.-Göztepe)'ı sayabiliriz. Ve şuanda günümüzde büyük başarılara imza atan Menemenspor  2.lig beyaz grupta yer almaktadır.